سفره خانه در پاسداران

خیابان پاسداران تهران یکی از مسیرهای پر رفت و آمد و شلوغ در تهران می باشد. برای پیدا کردن یک سفره خانه در پاسداران برای صرف نهار و یا شام و استفاده از فضای آرام آن می توان از جستجو در اینترنت نیز استفاده نمود. سفره خانه ها و یا رستوران های سنتی فضای خانوادگی و آرامش بخشی دارند و این سفره خانه ها در منطقه ی پاسداران تهران از محیطی سنتی و خاصی بهره مند هستند. آنها با منوی متنوعی که دارند به خوبی می توانند پاسخگوی سلایق مختلف باشند. برای ایرانی ‌ها استفاده از فضای راحت و سنتی یک سفره خانه و صرف یک استکان چای بعد از غذا همواره بسیار لذت بخش است. سفره‌ خانه ‌های سنتی با ارائه ی چنین فضایی به خانواده‌ ها، محیطی برای دورهمی های خانوادگی در اختیار آنها می‌گذارند. تخت‌ های سنتی برای نشستن در کنار هم و انواع غذاهای ایرانی با کیفیتی عالی در سفره خانه در پاسداران ارائه می شود و گاه این سفره ‌خانه ها دارای فضای باز نیز می باشند. در بسیاری از سفره‌ خانه‌ های سنتی، یکی از گزینه های جذابی که وجود دارد، ارائه ی موسیقی زنده است که باعث می شود لحظات شاد و دلنشینی برای مشتری ها فراهم شود. این گروه های موسیقی در سفره خانه های سنتی یکی از نقاط قوت آنها به شمار می آید. تعداد سفره‌ خانه‌ های سنتی در تهران بسیار است؛ به طوری که گاه انتخاب گزینه ی مناسب از میان آنهاکمی سخت می شود. رستوران ها و سفره خانه های سنتی در تهران کم نیستند و در هر منطقه از تهران می توان به چند سفره خانه ی سنتی با تنوع غذایی دلچسب دسترسی داشت. برخی از این سفره خانه ها علاوه بر سرو غذای ایرانی، منوی ویژه ی قلیان نیز دارند. پس اگر در تهران زندگی می‌ کنید و یا برای سفری چند روزه به آنجا می روید، می توانید با رفتن به این سفره خانه ها از غذاهای سنتی ایرانی و فضای سفره خانه لذت ببرید.

طراحی و دکوراسیون داخلی

رفتن به یک سفره خانه در پاسداران می تواند فعالیتی آرامش بخش و دلپذیر باشد. رستوران ها و سفره‌ خانه‌ های سنتی از گذشته تا الان یکی از مکان های محبوب و پر طرفدار است که مردم تمایل دارند زمان زیادی را در این مکان‌ ها سپری کنند. سفره خانه ها و رستوران های سنتی مکان هایی هستند که معماری و طراحی داخلی آنها کاملا سنتی است. بسیاری از این مکان ها از تخت و گلیم و پشتی، سماور و قلیان، حوضچه های کوچک و دیگر موارد این چنینی استفاده می کنند که در طراحی های سنتی از مشخصه های بارز برای رستوران سنتی و سفره خانه ها می باشد. لازم است انتخاب مکان و محل مناسبی برای رستوران ها و سفره ‌خانه های سنتی صورت بگیرد. محل رستوران یا سفره‌ خانه سنتی باید در جایی باشد که محلی پرتردد و پر رفت و آمد باشد. در این راستا نزدیکی به مراکز خرید و ساختمان‌ های تجاری و شرکت‌ ها و در کل مکان های پر تردد در اولویت می باشد. سفره خانه در پاسداران از لحاظ موقعیت مکانی در جایی ایده آل قرار دارد. با توجه به فرهنگ و هنر و آداب و رسوم غنی ایرانی طراحی و دکوراسیون داخلی این رستوران ‌ها و سفره ‌خانه ‌های سنتی همواره الهام گرفته از سبک و سیاق معماری ایرانی می باشد. نورپردازی یکی از گزینه ‌های مهم در جلب توجه مشتری ‌ها در رستوران های سنتی است. عموما برای نورپردازی رستوران و سفره‌ خانه‌ های سنتی از رنگ های ملایم و شیک بهره می گیرند تا فضایی دلنشین و سنتی در رستوران نمایش داده شود. این کار باعث  می شود که احساس خستگی از مشتری ها گرفته شود و انرژی در مکان جریان یابد. استفاده از لوسترهای کلاسیک و چراغ‌ های دیواری در کنار استفاده از دیگر عناصر با رنگ و بوی سنتی از ویژگی های این مکان ها است.

محیط سفره خانه ها

سفره خانه ها و رستوران های سنتی در ایران همواره برای عموم مردم و نیز گردشگران خارجی مکان های جذابی بوده اند. رستوران های سنتی در مناطق مختلف ایران ممکن است دارای غذاهای محلی مختلف همان ناحیه در کنار غذاهای سنتی ایران باشند. به این ترتیب است که برای مشتری های خود تجربه ی منحصر به فردی را رقم می زنند. سفره خانه در پاسداران با مختصات ویژه ی خود می تواند راهی ساده برای انتقال فرهنگ ایرانی برای گردشگران خارجی باشد. یک رستوران سنتی و سفره خانه در پاسداران باید با توجه به شاخصه های معماری ایرانی طراحی شود و فضایی دلپذیر را فراهم کند. محیط داخلی سفره خانه باید نماینده ی بخشی از فرهنگ جاری در ایران باشد. نمادهایی مانند زندگی روستایی، لباس های محلی و حتی موسیقی می توانند در این زمینه بسیار موثر باشند. در طراحی منوی سفره خانه باید به تمام غذاهای سنتی نگاه ویژه ای داشت؛ زیرا کسانی که این مکان های سنتی را برای  صرف غذا انتخاب می کنند، قطعا به دنبال غذاهی خاصی و سنتی هستند. در آشپزی ایرانی استفاده از ادویه جات و سبزی های تازه جایگاه ویژه ای دارد. غذاهای ایرانی برای نشان دادن طعم اصیل خود نیاز به زمان دارند، و این نکته ی مهمی است که سرآشپزها در رستوران های سنتی به خوبی از آن آگاهند. شکل خاص و دکوراسیون رستوران سنتی یکی از دلایل اصلی می باشد که اکثر مشتری ها و علاقه مندان به این گونه رستوران ها به آنها می روند. به همین دلیل است که مدیریت رستوران های سنتی اغلب شغل پردرآمدی می باشد. دکوراسیون سفره خانه ها کاملا متفاوت از دکوراسیون دیگر رستوران ها می باشد و دارای سبک خاص و ویژه ی خود می باشد. به عنوان مثال داشتن سقف های تقریبا کوتاه در سفره خانه ها به منظور ایجاد یک محیط کاملا صمیمی می باشد. اغلب سفره خانه ها دارای فضایی به صورت سر باز و نیز فضایی به صورت سر بسته هستند. این طراحی برای راحتی بیشتر مشتری و به این علت است که در فصول سرد سال در فضای بسته، و در فصول گرم سال در فضای آزاد و سر باز غذا سرو شود.

طراحی یک سفره خانه در پاسداران

یک سفره خانه در پاسداران می تواند به شکل های مختلفی طراحی شود اما ما در اینجا می خواهیم از اصول کلی در طراحی این مکان ها صحبت کنیم. یکی از این اصول و ویژگی های دکوراسیون در رستوران سنتی و سفره خانه، طراحی با استفاده از تخت های بزرگ و قدیمی در رستوران ها است. در نتیجه وقتی از تخت های نسبتا بزرگ در رستوران های سنتی استفاده می شود، باید فضای رستوران به اندازه ای باشد که بتواند ظرفیت قرار گرفتن این تخت های بزرگ در کنار دیگر وسایل را داشته باشد. طراحی سفره خانه ها از یک سری اصول و قواعد خاصی پیروی می کند که یکی از آنها استفاده از المان ها و وسایل رستوران سنتی می باشد. منظور از این المان ها، ابزاری است که یادآور، نماد و نشانه ی فرهنگی چیز خاصی باشد. به عنوان مثال از جمله وسایل به کار رفته در ساخت رستوران های سنتی، هنرهای صنایع دستی چوبی مانند منبت کاری های زیبا، استفاده از سنگ و کاشی کاری های سنتی با طراحی های سنتی و قدیمی و همچنین معرق کاری ها می باشند. برای طراحی یک سفره خانه در پاسداران می توان از ترفندهای دیگری نیز در دکوراسیون و طراحی داخلی آن استفاده کرد؛ مانند به کار بردن یک سری آبنما یا فواره های آب در فضای داخلی آن. در طراحی دکوراسیون رستوران های این چنینی عموما از یک سری حوضچه های قدیمی با رنگ های آرامبخشی مانند رنگ آبی استفاده می کنند. حوضچه های قدیمی، حالت یک حیاط قدیمی را تداعی می کنند و یک فضای آرام و دلنشین با صدای زیبا و آرامبخش آب می سازند. در فضای باز و خارجی سفره خانه ها و رستوران های سنتی نیز می توان از یک فضای سبز بهره برد. هدف کلی از طراحی این سفره خانه ها و رستوران سنتی، ایجاد آرامش و محیطی دلنشین و دلپذیر است.

نور پردازی های زیبا و جذاب

از دیگر ویژگی هایی که برای طراحی دکوراسیون در یک سفره خانه در پاسداران می توان استفاده کرد، نور پردازی های زیبا و جذاب می باشد. درست است که غذاهای لذیذ در خدمات یک رستوران بسیار مهم است اما،  یکی از اولین ویژگی هایی که توجه بسیاری از مشتری ها را در هنگام ورود به رستوران های سنتی جذب می کند، نور پردازی های زیبا در داخل رستوران می باشد. استفاده از نور پردازی های زیبا صرفا محدود به فضای داخلی رستوران های سنتی نمی شود، بلکه می توان از این نور پردازی ها در طراحی فضای خارجی و روباز رستوران های سنتی نیز استفاده کرد. استفاده از این نور پردازی ها در داخل رستوران های سنتی می تواند به علت وجود نور هایی از طرف لامپ ها و یا چراغ های رنگی باشد و یا همچنین در طراحی رستوران سنتی در نور پردازی آن می توان از معماری زیبا و خاص و ویژه آن نیز باشد. معماری سفره خانه ها عموما به گونه ای است که از پنجره هایی در نمای آن استفاده می شود تا بتوان از نور طبیعی نیز در فضای داخلی استفاده کرد. در طراحی مبلمان این نوع از رستوران ها طراحی خاص و ویژه ای در نظر گرفته می شود تا مبلمان و تخت های رستوران بتواند برای مشتری ها راحتی نسبی و خوبی را به همراه داشته باشد. در نتیجه از نظر بسیاری از افراد نسبت به طراحی مبلمان دیگر رستوران ها بسیار راحت و مناسب تر برای نشستن می باشند. خوردن یک وعده آبگوشت اصیل ایرانی در فضایی راحت که حس خانه های پدربزرگ و مادربزرگ ها را برای افراد تداعی می کند در کنار سایر افراد خانواده و یا دوستان می تواند تجربه ی بی نظیری باشد.

سفره خانه در پاسداران

موسیقی زنده و یا در کل استفاده از موسیقی یکی از بخش های جدا نشدنی سفره خانه های سنتی است. صدای موسیقی نباید آنچنان بلند باشد که افراد در اطراف یک میز یا تخت نتوانند صدای یکدیگر را بشنوند. و بهتر است آنقدر هم کم نباشد که توجه افراد به صحبت های میزهای اطراف جلب شود. از آنجایی که موسیقی باید متناسب با فضای رستوران باشد، در نتیجه در سفره خانه ها عموما از مویسقی سنتی و یا موسیقی محلی نواحی مختلف ایران استفاده می شود. اجرای موسیقی زنده در بعضی از سفره خانه ها و رستوران های سنتی، باعث شده است تا این سفره خانه ها از رقبای خود برجسته تر شوند و با داشتن این ویژگی منحصر به فرد در جذب هر چه بیشتر مشتری موفق تر عمل کنند. در یک سفره خانه در پاسداران با سرو چای و قلیان به همراه غذا می توان بر جذابیت محیط افزود. زیرا امروز بسیاری از جوانان بسیار به قلیان علاقه مندند؛ تا جایی که حتی تعداد زیادی از آنها صرفا برای صرف چای و استفاده از قلیان به رستوران و یا سفره خانه مراجعه می کنند. در نتیجه ارائه ی سرویس قلیان نیز می تواند امتیازی باشد که منجر به جذب مشتری های بیشتر می شود. پس اگر تا به حال فضایی مناسب را برای دورهمی های دوستانه و یا جمع های خانوادگی خود پیدا نکرده اید، استفاده از فضای یک سفره خانه یا رستوران سنتی می تواند برای جمع ها و دورهمی های دوستانه و خانوادگی شما مکانی بسیار مفرح و مناسب باشد. این رستوران ها علاوه بر آرامشی که دارند، از طراحی فوق العاده زیبایی در نمای داخلی و خارجی خود بهره برده اند. سفره خانه در پاسداران می تواند مکانی برای دیدارهای منظم دوستان با هم باشد. استفاده از فضای دلنشین، غذاهای خوشمزه، و موسیقی آرامش بخش، به ساختن اوقاتی خوش منجر می شود. رستوران ها و سفره خانه ها امروزه دیگر تنها محلی برای خوردن و آشامیدن نیستند؛ بلکه به فضایی برای گذراندن اوقات فراغت و دورهمی های دوستانه تبدیل شده اند. حتی می توان از آنها برای قرارهای کاری و یا مناسبت های دیگر مانند برگزاری جشن تولدهای کوچک نیز استفاده کرد. بنابراین طراحی و فضاسازی مناسب برای هر سفره خانه در راستای استفاده های بسیاری است که می توان از آن کرد و هر رستوران سنتی جذاب و استانداردی از آنها برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *