پیتزای خانگی از آن دست غذاهایی است که کمتر کسی می‌تواند به آن «نه» بگوید. طرز تهیه خمیر پیتزا در کیفیت یک پیتزا نقش بسیار مهمی دارد. برای پیدا کردن بهترین دستور طرز تهیه خمیر پیتزا آن هم از نوع خانگی، ما چندین بار و با تغییرات کوچک و بزرگ، دستورات مختلف را امتحان کردیم و با جزئیات‌شان کلنجار رفتیم تا به این دستور بی‌نقص رسیدیم. مطمئن باشید که در همان دفعه اول، از این طرز پخت خمیر پیتزا نتیجه‌ی مطلوبی خواهید گرفت.

برای داشتن یک خمیر پیتزای خانگی با ما همراه شوید تا برایتان از رازهای طرز تهیه خمیر پیتزا بگوییم.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزای خانگی

برای داشتن یک پیتزای بزرگ ۱۲ تکه‌ای،  به مواد زیر نیاز داریم تا خمیر پیتزا را درست کنیم:

آب گرم ۴۰ درجه یک پیمانه

شکر یک قاشق غذاخوری

مخمر خشک یک قاشق غذاخوری

روغن زیتون یک قاشق غذاخوری

آرد ۲ الی ۲ونیم پیمانه

نمک یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه خمیر پیتزا در ۷ مرحله

ابتدا فر را در دمای ۲۳۰ درجه سانتیگراد یا ۴۵۰ درجه فارنهایت روشن کنید و ماهیتابه یا ظرف مخصوص پیتزا را کمی روغن بزنید و کنار بگذارید. حالا:

طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی با روشی سریع و آسان؛‌ حرفه‌ای آشپزی کنید - چطور

۱- آماده کردن مخمر

آب، شکر و مخمر را با هم ترکیب کرده و استراحت دهید تا حالت فومی و حباب‌دار پیدا کند. این کار حدود ۵ دقیقه طول می کشد. بسیار مهم است که آبی که در این مرحله استفاده می‌کنید گرم باشد اما داغ نباشد. دمای۴۰ درجه سانتیگراد (۱۰۵ درجه فارنهایت) برای این کار ایده‌آل است.

اگر آب بیش از حد گرم باشد، مخمر را از بین خواهد برد و مخمر عمل نخواهد آمد. یعنی خمیر فومی و حباب‌دار و در یک کلام خوب نخواهد شد. در صورتی‌که به حس خود برای تخمین صحیح دما اعتماد ندارید، حتما برای اندازه‌گیری دمای آب از یک دماسنج استفاده کنید. آب باید گرم باشد و گرمایش روی پوست حس شود، اما پوست را نسوزاند.

۲- ترکیب کردن خمیر

وقتی که مخمر فعال شد و عمل آمد، روغن زیتون، دو پیمانه آرد به علاوه نمک را اضافه کنید و با کفگیر خوب هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند. خمیر به شکل یک حجم گرد در می‌آید. در صورت نیاز، آرد بیشتری به آن اضافه کنید. بعد از اینکه خمیر به انسجام مطلوبی رسید، گلوله‌ی بزرگ خمیری را به سطح صاف آردپاشی‌شده‌ای منتقل کنید و خمیر را حدود ۵ دقیقه ورز دهید تا در نهایت یک توپک نرم و یکدست حاصل شود.

۳- ورز دادن خمیر

این خمیر پیتزای خانگی را هم می‌توان با دست درست کرد هم با یک همزن ایستاده. استفاده از همزن کار را سریع‌تر و ساده‌تر پیش می برد. اما ورز دادن با دست برای این خمیر کافی است و البته باعث می‌شود که ظرف‌های کمتری کثیف شوند. در واقع من با خودم می‌گویم یک خمیر پیتزای خانگی ارزش کثیف کردن آن همه ظرف را ندارد، پس با دست ورز می‌دهم و کاملا کافی است.

خمیر را آنقدر ورز دهید تا کاملا نرم شود و به دست نچسبد. ممکن است لازم شود در این بین کمی آرد به خمیر اضافه کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید. فقط دقت کنید که آرد را کم کم  و در هر بار به اندازه ی یک قاشق به خمیر بیفزایید تا زیاد از حد نشود.

اگر به قدر کافی زمان دارید، سی دقیقه به خمیر فرصت استراحت بدهید تا حجمش به دو برابر اندازه‌ی فعلی برسد. اگرچه این کار باعث داشتن خمیری نرم‌تر و لطیف‌تر می شود اما به هیچ عنوان الزامی نیست.

طرز تهیه خمیر پیتزا به ساده ترین روش

۴- پهن کردن خمیر

مرحله بعدی در طرز تهیه خمیر پیتزا، پهن کردن خمیر است. وقتی که خمیر به قدر کافی  نرم و کشسان شد، شروع به شکل دادن آن کنید. بسته به ظرف مورد نظر، می‌توان خمیر را به صورت گرد یا مستطیل یا هر شکل دیگری در بیاورید. عموما پیتزاهای مستطیلی را می‌توان آسان‌تر برش زد و تقسیم کرد. پختن پیتزا در شکل‌های متنوع و جدید برای بچه‌ها بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود و می توان با کمک این کار، کودکان را به خوردن غذا ترغیب کرد.

وقتی که روی سطح صاف آردپاشی شده، خمیر را پهن کرده و به شکل دلخواه درآوردید، آنقدر خمیر را وردنه بکشید تا ضخامت آن به یک سانت برسد. مراقب کناره‌های خمیر باشید.

دقت کنید که بعد از باز کردن خمیر با وردنه، هر چه سریع‌تر پخت را آغاز کنید و خمیر در این مرحله استراحت نداشته باشد زیرا در آن صورت خمیر بیش از حد پف خواهد کرد.

۵- پیش‌پخت خمیر پیتزای خانگی

بهتر است قبل از اضافه کردن مواد تاپینگ پیتز، خمیر را کمی بپزید. چرا که تجربه‌ی داشتن پیتزایی با پنیرهای سوخته و قهوه‌ای در حالی که خمیر هنوز نپخته و نرم است، دلخواه هیچ کس نیست. پس برای اینکه مطمئن شوید چنین اتفاقی رخ نخواهد داد، به این دو نکته توجه کنید:

  • خمیر پیتزا را در فری که از قبل گرم شده، به مدت پنج دقیقه و نه بیشتر، بپزید تا منسجم شود و البته که در این مرحله نباید رنگ خمیر به رنگ قهوه‌ای تغییر کند.
  • پیتزا را در طبقه پایین فر بپزید تا مطمئن شوید که فاصله ی خمیر تا شعله کمتر از فاصله پنیر با شعله است. چنانچه فر شما حالت کانوکشن یا گردش هوا دارد، حتما آن را روشن کنید.

البته اگر سنگ پیتزا دارید، نیازی به مرحله‌ی پیش‌پخت نخواهد بود. سنگ پیتزا به خاطر سطح متخلخل خود، رطوبت اضافه‌ی خمیر را جذب می کند و خمیر پیتزا حالت ترد و سبکی پیدا می‌کند.

  • ایجاد سوراخ روی خمیر پیتزای خانگی

 یکی از نکات دستور خمیر پیتزا این است که اگر در زمان پخت خمیر متوجه حباب‌های هوا در خمیر شدید، به سادگی با کمک چنگال، حباب‌ها را از بین ببرید تا هوای اضافه خارج شود. البته می‌توانید قبل از پخت با چنگال روی خمیر سوراخ های متعددی اینجاد کنید تا هوا به سهولت خارج شود.

۶- تهیه سس پیتزا

همزمان با انجام مراحل طرز تهیه خمیر پیتزا، سس و مایه پیتزا را هم آماده کنید. می توانید از انواع مختلف دستورها و طعم‌ها به دلخواه خود استفاده کنید. قارچ و گوشت، سس قارچ و مرغ، سبزیجات، پپرونی، یا هر آنچه که در دسترس دارید.

۷- اضافه کردن تاپینگ

پس از اینکه خمیر آماده شد و مرحله پیش‌پخت به پایان رسید، سس و مواد مایه پیتزا را  روی خمیر ریخته و پنیر را اضافه کنید. حالا پیتزا را درون فر گذاشته و به مدت ۱۵ الی ۲۵ دقیقه حرارت بدهید تا پنیرها کاملا آب شده و حباب بزنند و رنگ خمیر هم کمی طلایی شود.

نکاتی برای داشتن بهترین خمیر پیتزای خانگی

این دستور خمیر پیتزا برای شما نتایج بهتری خواهد داشت اگر به نکات زیر توجه کنید:

  1. سس و مایه را دست کم نگیرید. هرقدر هم که در طرز تهیه خمیر پیتزا دقت داشته باشید، اگر سس خوبی برای پیتزا استفاده نکنید، در نهایت پیتزای خوبی حاصل نخواهد شد و زحمات شما برای داشتن خمیر پیتزای خانگی، هدر می رود. پس به همان اندازه که به خمیر توجه می‌کنید، مواد اصلی پیتزا را هم دریابید.
  2. قبل از ریختن تاپینگ، پنیر بریزید. یکی از رازهای پیتزاپزهای حرفه‌ای همین است! پس از اینکه روی خمیر، کمی سس زدید، یک لایه نازک پنیر روی آن بپاشید و سپس مواد مایه پیتزا را اضافه کنید. این کار باعث انسجام پیتزا و چسبیدن مواد به خمیر می شود و موقع سرو، شکل و شمایل زیباتری خواهد داشت.
  3. چشم از پیتزا بر ندارید. فاصله‌ی پیتزای تقریبا آماده تا پیتزای سوخته و قهوه‌ای و از دست رفته، خیلی کوتاه است. حسابی مراقب باشید.
طرز تهیه پیتزا مخلوط خانگی بدون فر

حالا که پیتزا آماده شده، چند دقیقه‌ای صبر کنید تا کمی خنک شود و دهان‌تان از گرمای آن نسوزد. حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه برای خنک شدن پیتزا فرصت بدهید، سپس آن را برش زده و میل کنید. نوش جان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *